Zawały, Udary,Wylewy - jak skutecznie ich uniknąć !!!


   UKŁAD KRĄŻENIA

Witam Moi Drodzy Blogowicze !!!

Na wstępie przepraszam za dłuższą nieobecność w "postowaniu" ,  ale miałem szereg projektów do ukończenia i po prostu zabrakło mi czasu.

  SERCE LUDZKIE - WAŻNY ORGAN ?

Jak na wstępie wspomniałem napiszę dzisiaj chorobach serca i wszystkiego co jest z tym związane. Serce jest głównym / jednym z głównych/ organów w naszym organizmie. Cała krew jest ciągle tłoczona przez odpowiednie skurcze serca , to właśnie serce odpowiada za całą gospodarkę krwią w naszym organizmie. Oczywiście nie oczyszcza ono krwi ani nie reguluje jej parametrów. Jest bardziej mechanizmem utrzymującym właściwe parametry krążenia a co się z tym wiąże ciśnienia krwi.
To właśnie krew i jej parametry mówią nam w jakiej kondycji jest lub będzie nasze serce.
Pamiętajmy, krew jeżeli ma właściwe parametry to jest dla organizmu ludzkiego tym czym woda dla ryb / oczywiście mówię tu w pewnym uproszczeniu /.
Głównym i najniebezpieczniejszym składnikiem krwi powodującym zawały, udary oraz wylewy jest nadmiar: CHOLESTEROLU I TRÓJGLICERYDÓW.  Są to tzw. "Cisi zabójcy". Przez lata / nawet dziesiątki/ nadmiar cholesterolu czy trójglicerydów w naszym krwiobiegu nie daje żadnych dolegliwości, nie wpływa na nasze samopoczucie. W tym czasie w naczyniach krwionośnych jak w rurach kanalizacyjnych odkłada się tzw. blaszka miażdżycowa. Są to złogi cholesterolu silnie łączące się ze ściankami wewnątrz naczyń krwionośnych / żył i tętnic/. Długoletnie odkładanie się w żyłach a w szczególności w tętnicach złogów cholesterolu powoduje , że światło naczyń krwionośnych znacznie się zmniejsza, tym samym przepływ krwi jest utrudniony, ciśnienie krwi się zwiększa , serce musi pracować z większym wysiłkiem aby właściwie natleniać organizm. W pewnym momencie gdy światło naczynia krwionośnego jest na tyle małe , że nie może nim przepływać krew dochodzi do zawału. Do serca nie jest dostarczana krew, jego tkanki obumierają.






W zależności od tego jak szybko udzieli się pomocy choremu są większe lub mniejsze szanse na ratunek. Bywa również tak , że zawał jest na tyle rozległy , że nie ma szan na uratowanie człowieka. Również zdarza się, że oderwana blaszka miażdżycowa przemieszcza się w krwiobiegu i najczęściej powoduje zator tętnicy płucnej, co w większości kończy się śmiercią.
Gdzie jeszcze blaszki cholesterolu sieją spustoszenie ? Otóż dochodzą one również do mózgu. Jest to szczególnie niebezpieczne gdyż mózg jest organem bardzo wrażliwym odpowiedzialnym za wszystkie procesy życiowe. Bywa tak że blaszki miażdżycowe zapchają naczynia krwionośne w mózgu przez co nie są mu dostarczane substancje odżywcze / głównie tlen rozpuszczony w krwi/i dochodzi wówczas do udarów mózgu. Są to przeważnie bardzo ciężkie schorzenia wymagające wielomiesięcznego leczenia / głównie rehabilitacja po udarowa - człowiek uczy się życia na nowo - przy założeniu , że przeżyje udar/. Również złogi cholesterolu powodują osłabienie naczyń krwionośnych ; szczególnie tych w mózgu co powoduje , że może wytworzyć się tętniak lub po prostu naczynie w mózgu pęka i dochodzi do krwotoku wewnątrz czaszkowego. Popularnie nazywa się to wylewem.

 WYLEW KRWI DO MÓZGU


Jak widać z moich rozważań, lekceważenie nadmiaru cholesterolu w naszym organizmie może mieć tragiczne skutki. Pytanie czy są metody aby utrzymywać cholesterol w normie ? Oczywiście, że tak - medycyna zna wiele sposobów na zwalczanie nadmiaru cholesterolu / leków jest masa/. Niestety maja one masę skutków ubocznych i uważam, że należy przede wszystkim zapobiegać a na końcu jak nic nie można zrobić leczyć sie lekami.
Kto odpowiada za nadmiar cholesterolu w naszym organizmie ? Odpowiedź jest prosta - MY SAMI. Na ilość cholesterolu główny wpływ ma nasze odżywianie. Jeżeli będziemy jedli tłusto, ograniczali ilość dostarczanego błonnika oraz właściwie nawadniali organizm - niestety daje 100% pewności, że prędzej czy później zachorujemy na jedna z powyższych chorób / zawał, wylew, udar /.
Jak nie dopuścić do tego ? Też jest prosty sposób.

  • Co najmniej raz w roku przebadajmy się - morfologia krwi, lipidogram / oznaczenie frakcji cholesterolu/, enzymy wątrobowe / ALT,AST,GGTP/ oraz co najmniej dwa trzy razy w tygodniu zbadajmy swoje ciśnienie tętnicze krwi.
 

  •  Co najmniej raz w roku wykonajmy badanie kontrolne EKG , Echokardiografię / Echo serca/ oraz USG jamy brzusznej.
   EKG     ECHO SERCA
Jeżeli te badania będą w normie to znaczy, że nie musimy się martwić o swój układ krążenia. Oczywiście należy właściwie się odżywiać . Ja co dziennie piję sok wyciskany z buraka czerwonego, selera naciowego, limonki / cytryny/, marchwi, odrobiny imbiru oraz korzenia pietruszki. Uważam ten napój za "eliksir życia" i polecam go każdemu. Potrafi on odżywić komórki naszego organizmu i reguluję poziom cholesterolu, ciśnienia tętniczego krwi oraz korzystnie wpływa na nasze serce.
   SOK NATURALNY - BURAK, SELER NACIOWY (...)

Pamiętajmy również o błonniku / naturalny w warzywach i owocach/ bez którego cholesterol będzie " panoszył" się po naszym organizmie w sposób niekontrolowany.

   BŁONNIK W WARZYWACH I OWOCACH

Pijmy również co najmniej 2 litry płynów dziennie inaczej nasz organizm nie będzie właściwie odżywiony i nawodniony.
Jeżeli będziemy stosowali się do moich sugestii daję Wam 100% pewności, że nie "dopadnie" Was choroba związana z nadmiarem cholesterolu. Słowo zawał, wylew czy udar będziecie słyszeli tylko z opowieści i nigdy nie doświadczycie tej strasznej choroby.
Organizm jeżeli będziecie właściwie o niego dbali będzie się Wam odwdzięczał : DOBRYM SAMOPOCZUCIEM, WITALNOŚCIĄ; CZĘSTYM UŚMIECHEM; ITP.
Pamiętajmy : JEŻELI MAMY OBJAWY SILNEGO ZMĘCZENIA PRZY NIEADEKWATNYM DO TEGO WYSIŁKU, BRAKU TCHU / POWIETRZA/; BÓLU W OKOLICACH MOSTKA; PODWYŻSZONEGO CIŚNIENIA KRWI - NIE LEKCEWAŻMY TEGO - UDAJMY SIĘ JAK NAJSZYBCIEJ DO LEKARZA W CELU PRZEPROWADZENIA STOSOWNYCH BADAŃ. Najlepszym /moim zdaniem/ w diagnostyce chorób układu krążenia związanych z odkładaniem blaszek miażdżycowych jest tzw. EKG wysiłkowe /próba wysiłkowa/. Właściwa interpretacja przez lekarza tych badań daje podstawę do wnioskowania czy mamy do czynienia z chorobą wieńcową / chorobą niedokrwienną serca/. Następnie zleca się badanie inwazyjne naczyń krwionośnych tzw. koronarografię. Te badanie wskazuje miejsca zwężenia naczyń krwionośnych.
Pamiętajmy jeżeli mamy powyższe objawy , żądajmy od lekarza przeprowadzenia właściwej diagnostyki - to się nam należy. Wiem , że czasami lekarze lekceważą objawy a później może być za późno. Dlatego znajmy swoje prawa jako pacjenci i domagajmy się SKUTECZNEJ I DOKŁADNEJ DIAGNOSTYKI, gdyż nieraz od niej zależy nasze dalsze zdrowie a nawet życie.






Moje zdjęcie
Pozdrawiam
Ziołowy Mariusz

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak wyleczyć chore zatoki - czystek, cudowny lek na zapalenie zatok!

Jak wyleczyć chore zatoki? - zapowiedź posta.

Jak skutecznie leczyć chore zatoki